Čeho se vyvarovat ve Vietnamu

Čeho se vyvarovat ve Vietnamu

Čeho se vyvarovat ve Vietnamu? Vietnam je velká země snad s jestě větší historií. Kulturně velice bohatá, ale existuje několik věcí,, které by každý člověk měl vědět, než si sbalí

kufry a vyrazí do Vietnamu.

Vietnam je přátelská a bezpečná země pro cestování. Se špetkou zdravého rozumu, by vaše cesta měla být bezproblémová. Turisté si obvykle stěžují na dotěrné pouliční prodejce, prodavače různých zájezdů, a samozrejmě na nepřehlednou dopravní situaci. Nicméně, s chladnou hlavou a rozumným plánováním věřím, že během prvních dvou dnů si na vše pro vás neobvyklé zvyknete a snad i oblíbíte jako já.

 

Co je vítané.

 

1.Pozdravy se neliší od západních zemí, nejsou tam žádné kulturní formality, které by se od vás jako cizince očekávaly.

2. Vietnamci se oblékají konzervativně. Navzdory horku, běžně uvidite dlouhé košile a kalhoty/sukně. Toto platí zvláště u žen, které se takto snaží uchovat svetlou pleť. Nevadí, pokud si vezmete krátkou sukni a tricko bez rukavu. Maximálně můžete zvýšit pozornost ostatních.

3. Při návštěvě chrámů a pagod se věci měni. Za slušné se považuje tričko s minimálně kratkým rukávem a kalhoty/sukně. ( Na úřady vás v kraťasech nepustí ) Boty se někdy do chrámu musí sundat. Pokud si nejste jisti, nejlépe je se podívat, co dělají místní lidé.

4. Nikdy nezapomínat na dostatečný pitný režim, zvláště při různých procházkách městem atd. Samozřejmě sebou nemusíte nosit obrovskou láhev s vodou, místní prodejce není nikdy daleko a větsinou si vás najde dřív než-li vy jeho.

5. Samozřejmě mějte vždy dobře uschované své cenosti, jako jsou peníze, cestovní pas, karty, letenky. Každý lepší hotel je dnes vybaven trezorem. Vietnam není drahá zeme a tak sebou nemusite nosit velký obnos peněz.

6. Vždy se snažte cestovat s dobrou agenturou. V dnešní době není nic lehčího, než se zeptat na doporučeni na různých cestovatelských diskuzích, kde ostatní cestovatelé sdílí své dobré i špatné zkušenosti, ať už je to o cestovní agentuře a nebo hotelu.

 

 

Co nedělat.

 

1. Nosit velké množství šperků nebo viditelně drahou tašku. Násilné trestné činnosti je ve Vietnamu velmi málo, ale drobná kriminalita se zvláště v turistických oblastech může vyskytovat. Pokud máte drahou kabelku a nebo drahý foťák kolem krku, může to na vás přitáhnout nežádoucí pozornost.

2. Při jízdě na tzv. Moto-taxi se vždy ujistěte, že váš batoh jen tak nekde volně nevisi, mohl by tak být pro někoho lákadlem. Neni to na denním pořádku, ale je dobré mít to na paměti.

3. Jak jsem již zmiňoval výše, tílka, kraťasy, sukně do chrámů a Pagod nepatří.

4. Fyzické projevy náklonnosti mezi milenci na veřejnosti jsou na veřejnosti nežadoucí. To je důvod, proč na ulici uvidíte dvojice, které se drží pouze za ruce, ale rozhodně se nelibají. ( I tento projev naklonnosti se postupem času začiná tolerovat )

5. Ztráta nervů je ve Vietnamu ztrátou tváře. Vždy se snažte zachovat chladnou hlavu a zůstaňte zdvořilí, s největší pravděpodobností dosáhnete čeho chcete.

6. Nikdy nezapomínejte, že jste ve Vietnamu, rozvojové zemi a ne vždy funguje vše tak, jak jste zvyklí. Nebuďte paranoidní ohledně své bezpečnosti, jen vice sledujte své okolí.

 


Vytisknout   E-mail