Jak nenaletět v Asii podvodníkům

Jak nenaletět v Asii podvodníkům

Při návštěvě neznámých míst s jazykovými bariérami a různými zvyky se turisté často stávají cílem bezohledných jednotlivců, kteří chtějí využít své výhody znalosti prostředí.

Podvody v jihovýchodní Asii se mezi jednotlivými státy neliší, většina z nich je založena na naivní důvěře turistů, kteří jsou očarováni lidmi a místem, které navštěvují.
Jediným způsobem, jak nenaletět v Asii podvodníkům, je především o nich vědět. Zde je hrst obyčejných podvodů, na které byste si měli dávat pozor při cestách po jihovýchodní Asii.

 

Žebráci, mniši a studenti
Populárními podvody v jihovýchodní Asii, které apelují na vaši humanitární stránku, jsou například tyto:
Některé ženy v severním Thajsku svým dětem úmyslně znečišťují obličej, děti pak chodí po ulici s prázdnou plastovou lahví nebo čepicí a žádají vás o peníze. V Malajsii je populární, že se muži oblékají do budhistických mnišských hábitů a potulují se městem a, žádají o dary pro svůj chrám. Chcete-li chrámu přeci jen darovat nějaký obnos, udělejte to spíše v chrámu než u jednotlivce na ulici. Mladí lidé, kteří tvrdí že jsou studenti a říkají, že si již nemohou dovolit své náklady na vzdělání, vás budou také žádat o peníze, aby mohli dále chodit do školy. V Laosu, Kambodži a Thajsku mnozí tvrdí že jsou studenti uměleckých škol a pokoušejí se tak prodat – například levné imitace různých obrazů za účelem zaplacení své výuky.

Podvody při pronájmu motocyklů
Buďte opatrní při pronájmu motocyklů od podivných firem v Indonésii a Vietnamu. Jedním z častých podvodů je, že od zapůjčeného motocyklu existují dva klíče. Pak už stačí pouze to, že si například necháte motorku dovézt přímo k hotelu, anebo jim sami dáte adresu kde bydlíte a jakmile ji zaparkujete a necháte bez dozoru, firemní zaměstnanec motorku odcizí. Následně po vás bude vyžadována náhrada škody za celý motocykl. Méně často se stává, že poté, co motorku necháte bez dozoru, zaměstnanci motocykl úmyslně poškodí – například poškrábou či naruší motor. Následně vám budou naúčtovány vzniklé škody na motorce, a to za vyšší poplatek, než by byl účtován místnímu. Vždy si pečlivě prozkoumejte skútr, zda není nějak poničen při okamžiku zapůjčení, než odjedete z půjčovny. Případně si pořiďte fotodokumentaci rozsahu závad při zapůjčení.

Pronájem motocyklů ve Vietnamu přímo od VIETNAM CK najdete zde.

Levné a VIP autobusové jízdenky
Obzvláště běžné jsou na trase mezi Thajskem a Kambodžou a autobusové společnosti nabízejí nízké ceny, které podkopávají jejich konkurenci.
Jakmile je autobus naplněn, řidič záměrně zvolí trasu a časování tak, aby musel přerušit jízdu z důvodu již uzavřeného hraničního přechodu, či po odjezdu posledního trajektu. Řidič má už dopředu vytipované vhodně umístěné penziony po trase, kde může cestující během čekání ubytovat. O výdělek z ubytování se posléze rozdělí. Tzv. "VIP" autobusy jsou nechvalně proslulé po celé Asii. Častokrát jsou tyto autobusy v podstatě "rozbité" a na místo toho se dostanete na běžnou autobusovou linku, bez náhrady jízdného za VIP.

Podvody při výměně peněz
Vždy měňte peníze v oficiálních směnárnách a nikoli u jednotlivců na ulici. V některých zemích byly dokonce přenastaveny kalkulačky, aby ukazovaly nesprávné informace. Peníze se nejlépe vyměňují ve velkých městech, kde jsou ceny lepší. A hlavně daleko od hraničních přechodů, kde je kurz převážně nevýhodný.
Nikdy nepřijímejte roztrhané nebo poškozené bankovky, které jsou zpravidla dávány cizincům a je obtížné se jich později zbavit. Vždy si spočítejte peníze předtím, než odejdete ze směnárny, nevěřte těm, co je přepočítají za vás.

Vízové kanceláře na hranicích
Na některých místech, například v blízkosti mostu přátelství mezi Thajskem a Laosem, vás řidiči odvezou do kanceláře pro zpracování vízového formuláře ještě předtím, než překročíte hranice.
Tyto kanceláře nenabízejí žádnou skutečnou službu a používají stejné formuláře, které jsou k dispozici zdarma na skutečné hranici, takže není rozhodně potřeba za ně platit.

Snadné způsoby, jak zbohatnout
Některé podvody jsou více zřejmé než jiné, ale neopatrní turisté jsou stále náchylní k těmto podvodům. Tito podvodníci se snaží získat jejich důvěru tím, že pak během přátelské konverzace začnou navrhovat nápady a způsoby, jak dané zemi vydělat jednoduše peníze. Obvykle se jedná o jednoduché podnikání různého druhu, nicméně pokud by tyhle obchody tak dobře fungovaly, tak by jistě tito pánové nepotřebovali již dávno váši spolupráci.
Rychle odcházejte kdykoliv, když uslyšíte zmínku o drahokamech, kartách nebo exportu!

Ve Vietnamu se lze obrátit na českou firmu která se zakládáním firem v Asii věnuje - FirmaVietnam

Turistické informační kanceláře
Některé kanceláře označené značkami jako "turistické informace" jsou zřídka legální, na svoji provizi si vydělají tím, že posílají turisty do restaurací a hotelů, které účtují vyšší ceny. Nevěřte když vám řeknou, že místo, které jste zmínil, je uzavřeno - pravděpodobně jen není v jejich síti. Nevyplácí se ani ptát například taxikářů na doporučení restaurace nebo hotelu. Nejspíše vás zavezou na místo, kde buď pracuje jejich rodina a nebo tam mají domluvenou komisi a vás to samozřejmě bude stát více peněz.

Dávejte pozor na řidiče
Nikdy nevěřte řidičům v žádné zemi! Většina podvodů se děje v blízkosti hranic a na dopravních uzlech, jako jsou vlaková a autobusová nádraží, kde místní obyvatelé samozřejmě znají správnou cenu za dopravu. Bohužel vy ne. Nejlepším pravidlem je se vždy domluvit na ceně, než se dostaneme dovnitř jakéhokoli vozidla. Nebojte se vyjednávat, ceny v jihovýchodní Asii jsou smluvní a rozhodně buďte tvrdí v jednání. Jízda s usměvavým místním řidičem se může zdát jako super zážitek až do doby kdy na vás v místě určení vyřkne nehoráznou sumu za svezení. Dokonce i taxametr v taxíku nemusí znamenat, že získáte adekvátní cenu. Řidiči pravidelně absolvují nejdelší trasu a využijí vaší neznalosti místního prostředí.

Tento článek "Jak nenaletět v Asii podvodníkům" má sloužit pouze jako nástroj abyste se vyhnuli těm nejznámějším podvodům v jihovýchodní Asii. Rozhodně by neměl nikoho odradit tento nádherný kus země navštívit!!
Pokud jste se setkali s nějakým jiným druhem podvodu na vašich cestách, budeme určitě rádi, když se s námi o váš zážitek podělíte dole v komentářích.

 

Jak dostat co nejvíce za své peníze ve Vietnamu??

Naše cesty po Asii najdete zde

 

 

 


Vytisknout   E-mail