Poslední přidané články

Blog o Cestování Do Vietnamu

Létání s dronem ve Vietnamu – jak předejít problémům

Vzhledem k popularitě létání s dronem, které však sebou ve Vietnamu nese jistá rizika, jsme se rozhodli sepsat stručné shrnutí dostupných informací a tipů z praxe od lidí žijících v Saigonu (HCMC) a okolí, kteří mají s dronem zkušenosti. Obecně se to týká i RC modelů letadel apod.
Mnohým lidem, kteří cestují do Vietnamu, se jeví tato země jako skvělá pro využití dronu. Není se čemu divit. Krásné scenérie a otevřené prostory dělají z Vietnamu na první pohled dokonalou "drone country".
Předpisy ohledně provozování dronů ve Vietnamu jsou však složité a jejich porušení vás může dostat do značných problémů. Pro cestovatele je vyřízení povolení prakticky nemožné, jak z časového hlediska, tak z důvodu jazykové bariéry na úřadech, které povolení nerezidentům stejně obvykle zamítají.
Aktuální situace je asi nejproblematičtější na letišti v Danangu, kde striktně dodržují předpisy a přivezené drony pravidelně zabavují, pokud dotyčný nedisponuje oprávněním od úřadů. Lze sice požádat o vrácení před odletem, ale může to být komplikované. Na ostatních letištích je sice vymáhání předpisů prozatím trochu méně striktní, ale nedá se na to spoléhat.
1 / Létání s dronem ve Vietnamu je bez povolení nezákonné.
První pravidlo je poměrně jednoduché. Abyste mohli létat s vaším dronem ve Vietnamu, potřebujete povolení od ministerstva obrany a úřadu pro civilní letectví, což je prakticky neřešitelný úkol, zejména pokud zde nežijete. Formulář lze sice dohledat, ale existuje pouze ve vietnamštině. Schválení trvá zcela běžně >3 týdny, takže je nutno žádat se značným předstihem.
Cizinci, kteří létají s drony profesionálně, proto využívají služeb specializovaných agentur, které dokážou povolení získat v řádu 4-5 dnů. Je to ale finančně náročné, cena za 1 den povolení se pohybuje mezi 350 a 700 USD, v závislosti na tom, kde a s kým konkrétně se to vyřizuje. Lehce si spočítáme, že v případě potřeby povolení na více dnů nebo více lokací, se dostáváme k absurdně vysokým částkám. Tento proces nelze legálně obejít.
 
2 / Létání ve Vietnamu bez povolení.
Variantou je, risknout lety bez povolení, ale v tomto případě je třeba znát realitu a hlavně možná rizika.
Pokud zamýšlíte létat s dronem na venkově nebo nad mořem, nebezpečí postihu je relativně nízké, pokud tedy nepřitáhnete přílišnou pozornost. Problém je, že lidi „flycam“ velmi zajímá, seběhnou se, chtějí vidět jak to „doma“ vypadá z ptačí perspektivy a často by si rádi i vyzkoušeli řízení.
Vždy je nutné startovat a přistávat z bezpečného volného prostoru a případné zvědavce slušně požádat, aby se drželi stranou. Půjčovat dálkové ovládání místním lidem bez zkušeností, by asi nebylo moudré.
Jiná situace je v hustě osídlených oblastech a ve velkých aglomeracích (Saigon, Hanoi), kde je policie přítomna na každém kroku a létání s dronem je z důvodu různých rizik přísně zakázáno. V nejlepším případě vás policista vyzve k ukončení letu, vy přistanete, sbalíte se a odejdete. V nejhorším případě, který se však již stal, došlo nejen k zabavení dronu, ale dotyčného obratem deportovali ze země.
 
3 / Jak dostat dron přes letištní kontrolu
Do Vietnamu je dovoz dronů oficiálně zakázán a v posledním roce se kontroly a postihy výrazně zpřísnily.
Z hlediska dovozu nikoho nezajímají mezinárodní předpisy pro transport dronu v letadle (samotný dron s odmontovanými rotory v odbaveném zavazadle, baterie nabité na max. 30% v ochranném obalu v příručním zavazadle) - to není pro dovozní předpisy relevantní, každá země se řídí vlastními, i Vietnam. Pokud přistanete na mezinárodních letištích, zavazadla samozřejmě projdou rentgenovou kontrolou, jejíž operátoři zařízení odhalí a potom už záleží na štěstí, jak se k tomu postaví celní kontrola. Může dron zabavit, ve výše zmíněném Danagu se to stane s téměř jistotou. Proto se nedá dovoz dronu s klidným svědomím doporučit, přestože se určitě najde řada lidí, kterým to prošlo a tvrdí na sociálních sítích opak.
Ti vám totiž v případě problému zcela jistě nepomohou.
Létání s dronem ve Vietnamu
Létání s dronem ve Vietnamu
4 / Shrnutí - zpětná vazba z Vietnamu.
Vietnam je rozhodně zajímavá země, kde létání s dronem je snem mnoha cestovatelů. Krajina je úchvatná, počasí většinou příznivé (jen je třeba si dát pozor na vítr) a rozsáhlé části země jsou poměrně řídce osídlené.
Pokud jste zde na kratší dobu jako turisté, buďte velmi opatrní, pokud se s dronem rozhodnete létat. Nechcete přece, aby vaši dovolenou překazila místní policie. Určitě bychom chtěli velmi varovat před létáním ve městech, nad obytnými budovami, nad lidmi a samozřejmě nad letišti, vládními, vojenskými a policejními objekty (které to jsou, často nelze odhadnout).
Na venkově si však létání užít můžete, stačí použít zdravý selský rozum a zachovat potřebnou opatrnost. Je to jako se vším – dá se dělat ledacos, ale s rozumem a hlavně si uvědomovat možné následky.

Information

BANKOVNÍ SPOJENÍ

Techcombank
Jméno účtu: CONG TY TNHH VIETNAM CK
Číslo účtu: 19198888
Swift code: VTCB VNVX

Contact Info

48 Giang Van Minh, P. An Phu, D.2, TP. Thu Duc, Ho Chi Minh City, Vietnam (+840) 799085660
Send an email to us.

TAX ID: 0317726182

 

Follow us on