Poslední přidané články

Informace o Cestování Do Vietnamu

Jak se chovat ve Vietnamu jako turista: Průvodce vietnamskou etiketou

Vietnam je krásná a rozmanitá země s bohatou kulturou a historií. Je také oblíbenou destinací turistů, kteří chtějí prozkoumat její přírodní krásy, historické památky a živá města. Jako návštěvník byste však měli při cestování po Vietnamu znát některá pravidla co "dělat" a "nedělat", abyste neurazili místní obyvatele a odnesli si příjemnější a ohleduplnější zážitky. Zde je několik rad, jak se ve Vietnamu chovat jako turista:
Vhodně se oblékněte
Vietnam je tropická země s horkým a vlhkým podnebím, takže vás možná bude lákat nosit lehké a odhalující oblečení. Měli byste však také brát ohled na místní kulturu a zvyky, zejména při návštěvě náboženských památek, venkovských oblastí nebo konzervativních regionů. Některá obecná pravidla jsou následující:
 • Oblečte si skromné oblečení, které zakrývá kolena a ramena. Vyhněte se topům s hlubokým výstřihem, krátkým sukním nebo šortkám. V případě potřeby si můžete vzít šátek nebo šálu na zahalení.
 • Při vstupu do chrámu, pagody nebo něčího domu si sundejte klobouky, sluneční brýle a boty. Je to projev úcty a čistoty. Můžete si vzít ponožky nebo pantofle, pokud jsou k dispozici.
 • Při návštěvě pohřbu nebo smutečního domu se vyhněte červenému nebo černému oblečení. Tyto barvy jsou ve vietnamské kultuře považovány za smolné. Vhodnější je bílá, šedá nebo modrá barva.
 • Vyvarujte se nošení oblečení nebo doplňků ve vojenském stylu, jako jsou maskáče, khaki nebo psí známky. Ty by mohly být vzhledem k válečné historii Vietnamu považovány za necitlivé nebo urážlivé.
Jak se chovat ve Vietnamu
Pozdravte a komunikujte zdvořile
Vietnamci jsou obecně přátelští a pohostinní, ale cení si také zdvořilosti a etikety v komunikaci. Mezi základní způsoby chování patří:
 • Pozdravte s úsměvem a pokývnutím hlavy. Můžete také říci "xin chao" (dobrý den) nebo "chao anh" (dobrý den, pane) nebo "chao chi" (dobrý den, paní), v závislosti na pohlaví a věku osoby. Vietnamština má různá zájmena a formy oslovení pro různé úrovně úcty a známosti, proto je nejlepší řídit se pokyny místních obyvatel nebo se jich zeptat.
 • Vyvarujte se veřejných projevů náklonnosti s příslušníkem opačného pohlaví, jako je líbání, objímání nebo držení za ruce. Tyto projevy jsou považovány za nevhodné a neslušné, zejména ve venkovských oblastech nebo na náboženských místech. Náklonnost můžete projevovat v soukromí nebo na liberálnějších místech, jako jsou velká města nebo turistická letoviska, ale stále buďte diskrétní a uctiví.
 • Nedotýkejte se něčí hlavy, vlasů nebo obličeje, a to ani jako přátelského gesta. Hlava je ve vietnamské kultuře považována za nejposvátnější část těla a dotýkání se jí je považováno za neslušné nebo vtíravé. Měli byste se také vyvarovat ukazování prstem, protože to je považováno za nezdvořilé. Místo toho použijte celou ruku nebo gestikulujte očima.
 • Na veřejnosti nezvyšujte hlas, nehádejte se ani neprojevujte hněv. Vietnamci jsou klidní a vyrovnaní a nemají rádi konfrontaci a agresi. Máte-li problém nebo stížnost, snažte se ji vyřešit v klidu a diplomaticky, aniž byste ztratili nervy nebo tvář. V případě potřeby můžete požádat o pomoc místního průvodce, personál hotelu nebo policistu.
Jak se chovat ve Vietnamu
Respektujte kulturu a zvyky
Vietnam má bohatou a rozmanitou kulturu s vlivy Číny, Francie a dalších sousedních zemí. Má také dlouhou a bouřlivou historii s obdobími kolonizace, válek a sjednocení. Jako turista byste měli respektovat a oceňovat vietnamskou kulturu a zvyky a vyvarovat se jakéhokoli jednání, které by mohlo být považováno za neuctivé nebo ignorantské. Některé návrhy jsou následující:
 • Naučte se některá základní slova a fráze ve vietnamštině, například pozdravy, děkuji, promiňte a číslovky. To vám pomůže lépe komunikovat a projevit zájem a úctu k místnímu jazyku a kultuře. V případě potřeby s sebou můžete nosit také frázový slovník nebo použít překladatelskou aplikaci.
 • Ochutnejte místní jídlo a nápoje a buďte otevření a dobrodružní. Vietnam má vynikající a rozmanitou kuchyni s jídly, jako je pho (nudlová polévka), banh mi (sendvič), jarní závitky a káva. Najdete zde mnoho pouličních stánků, trhů a restaurací, které nabízejí autentické a cenově dostupné jídlo. Měli byste však být opatrní a dbát na hygienu a vyvarovat se konzumace syrových nebo tepelně neupravených potravin, pití vody z kohoutku nebo ledu.
 • Při nakupování nebo jízdě taxíkem smlouvejte zdvořile a rozumně. Smlouvání je ve Vietnamu běžnou praxí, a pokud budete vyjednávat, můžete často získat nižší cenu nebo lepší nabídku. Měli byste však být také féroví a zdvořilí a nesnažit se prodávajícího nebo řidiče podvést nebo urazit. Můžete také odejít nebo říci ne, pokud nejste spokojeni nebo nemáte zájem.
 • Dodržujte místní zákony a předpisy a vyvarujte se jakýchkoli nezákonných nebo neetických činností. Vietnam je bezpečná a stabilní země, ale také zde platí přísné zákony a tresty za trestné činy, jako je obchodování s drogami, prostituce, hazardní hry nebo korupce. Měli byste se také vyhnout jakýmkoli politickým nebo citlivým tématům, jako je vietnamská válka, lidská práva nebo demokracie, protože by mohly způsobit problémy nebo pohoršení. Měli byste také respektovat národní symboly a ikony, jako je vlajka, hymna nebo Ho Či Minův portrét.
Jak se chovat ve Vietnamu
Mezi další vietnamské kulturní zvyky patří:
 • Dávání a přijímání dárků oběma rukama na znamení úcty a vděčnosti. Dárky se obvykle balí do barevného papíru a nerozbalují se před dárcem. Mezi běžné dárky patří ovoce, květiny, koláče nebo víno.
 • Jídlo se jí hůlkami a lžící a jídlo se podává ze společného talíře. Nejstarší nebo nejváženější osoba je obvykle obsloužena jako první a od nejmladší nebo nejmladší osoby se očekává, že vyzve ostatní k jídlu. Je zdvořilé nechat na talíři trochu jídla na znamení hojnosti a štědrosti.
 • Pití čaje, který je ve Vietnamu oblíbeným a všudypřítomným nápojem. Čaj se často podává jako gesto pohostinnosti, přátelství nebo obchodu. Existuje mnoho druhů čaje, například zelený, černý, jasmínový, lotosový nebo artyčokový, a každý má svou vlastní chuť a zdraví prospěšné účinky.
 • Hraní tradičních her, jako je đá cầu (kopání člunkovým kolíkem), ô ăn quan (chytání mandarinek do čtverce), bầu cua cá cọp (tykev-krab-ryba-tygr) nebo cờ tướng (čínské šachy). Tyto hry se často hrají během festivalů, svátků nebo ve volném čase a jsou zdrojem zábavy a legrace pro lidi všech věkových kategorií.
Užijte si svůj výlet
Vietnam je nádherná a fascinující země, která toho může tolik nabídnout a prozkoumat. Má úchvatné přírodní scenérie, bohaté kulturní dědictví, pulzující městský život a přátelské a pohostinné lidi. Jako turista byste si měli cestu užít a vážit si jí a co nejlépe využít svůj čas a peníze. Před cestou si také můžete udělat průzkum nebo se zapojit do prohlídky s průvodcem či dobrovolnického programu, abyste se o zemi a jejích obyvatelích dozvěděli více. Budete-li se řídit těmito radami, jak se chovat ve Vietnamu jako turista, získáte uctivější a přínosnější zážitky a vytvoříte si trvalé vzpomínky a vazby.

Information

BANKOVNÍ SPOJENÍ

Techcombank
Jméno účtu: CONG TY TNHH VIETNAM CK
Číslo účtu: 19198888
Swift code: VTCB VNVX

Contact Info

VIETNAM CK
48 Giang Van Minh, P. An Phu, D.2, TP. Thu Duc, Ho Chi Minh City, Vietnam (+840) 799085660
Send an email to us.

TAX ID: 0317726182

Follow us on