Poslední přidané články

Blog o Cestování Do Vietnamu

JAK NA SMLOUVÁNÍ VE VIETNAMU?

Mnozí považují smlouvání a směnný obchod za zpátečnické ekonomické aktivity vymyšlené před staletími, pro které již v dnešní době není místo. Z toho důvodu může setkání s nimi ve dvacátém prvním století na některé působit poněkud překvapivě.
Pokud se chystáte na výpravu do Vietnamu, musíte se smlouváním počítat. Nemějte však strach, Vietnam CK vás na tento fenomén s předstihem dostatečně připraví. Stačí si pouze přečíst tento článek a vyhnete se kulturnímu šoku vyvolanému nutností dohadovat se o cenách poptávaného zboží kdekoliv mimo supermarkety a nákupní centra.
Podobně jako v dalších zemích Jihovýchodní Asie je i ve Vietnamu smlouvání o cenách a barterový obchod denním chlebem. Běžný turista to může vnímat jako podlý způsob lákání peněz z nic netušících obětí, nicméně ve Vietnamu je smlouvání standardní ekonomickou praktikou užívanou mezi místními obyvateli stejně hojně jako při styku s turisty.
Níže naleznete několik tipů, které vám pomohou proniknout do zákonitostí smlouvání ve Vietnamu.
 
  1. Neunáhlujte se s placením
Budete-li příliš spěchat, může se stát, že nakonec požadované zboží nebo službu zbytečně přeplatíte. Nepsané pravidlo smlouvání ve Vietnamu praví, že nejdříve je třeba požadovanou prodejní cenu snížit na polovinu, a cílem je zaplatit 40% původně požadované ceny. Je třeba si však uvědomit, že tento postup je vhodný převážně pro tržiště v turisticky vytížených lokalitách, neboť prodejci zde mají tendenci ceny kvůli turistům neadekvátně předražovat.
Menší tržiště stranou turistického zájmu často nabízejí nižší ceny a za zboží či služby tak zaplatíte mnohem méně než v turistických oblastech, takže se vám smlouvat vlastně nebude ani chtít.
 
  1. Snažte se nakupovat brzy po ránu
Mnohé kultury ve světě věří, že první ranní zákazník rozhoduje o úspěšnosti celého prodejního dne, a v Africe a Asii toto tvrzení platí dvojnásob.
Ve Vietnamu, ale kupříkladu i na Bali, vám trhovci ráno nabídnou mnohem přívětivější ceny, aby si zajistili výnosný obchod po celý den. Ve Vietnam CK vás rádi na vhodná tržiště ve správnou dobu nasměrujeme.
 
  1. Pečlivě se seznamte s kurzem místní měny
Při procházkách vietnamskými uličkami doporučujeme mít připravenou aplikaci na přepočítávání měnových kurzů. Pro turisty zvyklé počítat v českých Korunách to není nezbytné, poněvadž kurz Koruny vůči vietnamskému Dongu se stabilně pohybuje okolo hodnoty 1:1000, avšak lidé zvyklí počítat v jiných měnách se snadno mohou dostat do matematických nesnází, a následně pak zaplatit za poptávané zboží či služby nevýhodnou cenu.
Velké množství prodejců v turistických oblastech udává ceny v dolarech a stejně tak i platby v dolarech přijímají. Důrazně však doporučujeme používat k finančním transakcím lokální měnu – vietnamský Dong, abyste předešli zbytečnému přeplácení zboží. Místní prodejce totiž do ceny započítá i často značně nadhodnocené náklady, které sám bude s konverzí měny muset vynaložit.
Pokud dostanete účet v místní měně, jednoduchým propočtem rychle zjistíte, zda se vás prodejce snaží podvést či nikoliv.
 
  1. Buďte ve střehu
Některé vietnamské bankovky jsou si navzájem velice podobné, a musíte si dávat dobrý pozor, aby vás tímto způsobem někdo neošidil. Bankovky 10.000 a 100.000 se sice nepatrně liší barvou, ale rozdíl jediné nuly může mást. Bankovka 10.000 má zároveň podobnou barvu jako 200.000. Nakonec bankovka 20.000 má takřka totožné zbarvení jako 500.000 a, ačkoliv se liší velikostí a sumou, k jejich záměně na straně turistů dochází celkem běžně. Nutno však též podotknout, že většina prodejců vás při záměně bankovek upozorní, i pokud se jedná o chybu v jejich prospěch. Přesto však doporučujeme zvýšenou obezřetnost.
Z tohoto důvodu je proto zásadní, abyste si bankovky na počátku dobře prohlédli a naučili se je bezpečně rozpoznávat, a předešli tak zbytečným ztrátám peněž.
 
  1. Co nejrychleji si rozměňte velké bankovky
Finanční instituce jako banky, směnárny nebo bankomaty vydávají většinou bankovky o vysoké hodnotě. Ve Vietnamu je nejvyšší 500.000 dongů (cca 500 Kč). Snažte se takové bankovky co nejdříve rozměnit na menší, abyste při smlouvání nemuseli řešit potíže s vracením drobných. V opačném případě se trhovci mohou snažit zaokrouhlovat ve svůj prospěch nebo může dojít ke zdržení transakce z důvodu hledání menších bankovek.
 
  1. Udělejte si předem obrázek o ceně zboží, které se chystáte koupit
Pokud se rozhodnete zakoupit nějaké zboží, je pravděpodobné, že už jeho přibližnou cenu budete znát. Při smlouvání se tato informace skutečně vyplatí. Nejjednodušší je zeptat se na cenu poptávaného zboží několika dalších trhovců. Jakmile budete znát průměrnou částku u konkurence, zvýší se vaše šance, že budete schopní usmlouvat dobrou cenu.
Sledujte také, za jakou cenu nakupují místní, případně se jich rovnou zeptejte, nebo se aspoň zeptejte ostatních turistů, které potkáte, případně zkontrolujte ceny poptávaného zboží on-line.
 
  1. Naučte se aspoň několik frází v místním jazyce
Přestože většina trhovců ve Vietnamu vládne aspoň základní angličtinou, stále se najde mnoho takových, kteří vám požadovanou částku pouze naťukají do kalkulačky. Pokud se naučíte byť jen pár vietnamských frází, získáte lepší schopnost komunikovat s místním obyvatelstvem a s tím spojenou psychologickou výhodu. Prodejci se k vám budou chovat přátelštěji a pravděpodobně vám už na počátku nabídnou lepší cenu než běžným turistům.
JAK NA SMLOUVÁNÍ VE VIETNAMU
 JAK NA SMLOUVÁNÍ VE VIETNAMU
Následující tři fráze se vám při nakupování na trhu mohou hodit:
Dobrý den - xin chào (sin čáo), děkuji - cảm ơn (kám eohn), moc drahé - đắt quá (dat kuá)
Důležité je, aby vás samotné smlouvání bavilo. Pokud vám požadovaná cena nevyhovuje, prostě a jednoduše odejděte, nezpůsobíte tím žádné společenské faux pas, ani z toho neplynou jakákoliv rizika. Vietnamci jsou navíc velmi přátelský národ a pravděpodobně na vás budou při odchodu volat a nabízet vám ještě o něco lepší cenu. Pokud vás však nechají odejít, nedělejte si z toho hlavu, stejné zboží nebude těžké najít i u jiného prodejce na tomtéž tržišti.
Závěrem si prosím uvědomte, že usmlouvat co nejnižší cenu nemusí být vždy vítězství. Přijeli jste do Vietnamu hlavně za zážitky a příliš mnoho času a energie promrhaných na tržišti vás může o spoustu takových zážitků okrást. Snažte se si svou dovolenou ve Vietnamu užít a odpočívejte. Pravdou totiž je, že pokud jste schopní vypravit se na dovolenou do takto exotické země, usmlouvání pár drobných pro vás patrně nebude zcela zásadní. Na druhé straně pro některé místní trhovce mohou být tyto „přemrštěné“ ceny jedinou záchranou před životem v bídě.
 

Information

BANKOVNÍ SPOJENÍ

Techcombank
Jméno účtu: CONG TY TNHH VIETNAM CK
Číslo účtu: 19198888
Swift code: VTCB VNVX

Contact Info

48 Giang Van Minh, P. An Phu, D.2, TP. Thu Duc, Ho Chi Minh City, Vietnam (+840) 799085660
Send an email to us.

TAX ID: 0317726182

 

Follow us on