Poslední přidané články

Blog o Cestování Do Vietnamu

Kdy cestovat do Vietnamu? Počasí Ve Vietnamu?

Kdy cestovat do Vietnamu? Počasí Ve Vietnamu?

Chcete se dozvědět co je třeba vědět před návštěvou Vietnamu? Je to jedna z nejoblíbenějších zemí v JV Asii, kterou navštěvují cestovatelé z celého světa ale stále to není země, kterou lidé navštěvují opakovaně jako její sousední Thajsko které přeměňuje mnoho svých návštěvníků na stálé návštěvníky, kteří nakonec jezdí tam a zpět. Vietnam sice většině lidí padne do oka ale je škoda že si stále mnozí neuvědomují, jak je tato země nádherná! Možná nevěděli pár věcí nebo se na cestu dobře nepřipravili či nenaplánovali. Ať už je důvod jakýkoli, znalost několika věcí předem vám dá představu o tom co můžete ve Vietnamu očekávat, díky čemuž se vám bude při návštěvě líbit a budete si ho užívat. Proto se pusťte do těchto informací, které byste měli vědět než se vydáte do Vietnamu.
Kdy cestovat do Vietnamu? Počasí Ve Vietnamu? 
Zde jsou věci, které je třeba vědět před cestou do Vietnamu

 1. Vízum je snadné, ale přijeďte připraveni.

Vietnam je v poskytování víz snadný a má různá pravidla pro různé země. Pokud máte český/slovenský pas, můžete získat vízum při příjezdu nebo si vyřídit elektronické vízum. Stejně tak mají nárok na vízum při příjezdu státní příslušníci více než 30 zemí. Napsal jsem podrobný příspěvek o tom, jak získat vietnamské vízum s českým/slovenským pasem. V příspěvku je uveden odkaz na webové stránky, kde jsou uvedeny všechny další údaje o zemích pro získání víza.
 
Také pokud máte britský nebo americký pas, můžete ve Vietnamu cestovat prvních 15 dní zdarma, po jejichž uplynutí budete muset navštívit imigrační oddělení aby vám bylo prodlouženo, nebo ze země vycestovat.
 
Setkal jsem se s mnoha cestovateli z Evropy a USA, kteří měli problém s obíháním ambasád tam a zpět, aby si obnovili vízum – jedna z mnoha věcí, když jste ve Vietnamu poprvé. Takže bez ohledu na to, jaké jste národnosti, vyřiďte si vízum ještě před příjezdem do Vietnamu.
 
 1. Nenechte se zmást velikostí země.

Jednou z věcí, které byste ve Vietnamu neměli dělat, je podceňovat velikost této země. Na mapě může vypadat jako tenký pruh země u moře, ale věděli jste, že délka země od severu k jihu je minimálně více než 1600 km? A cesta z Hanoje do Ho Či Mina trvá více než 36 hodin! Teď už máte představu o velikosti Vietnamu.
 
 1. Mějte v hlavě přibližný plán cesty.

Protože byste neměli brát Vietnam za malou zemi, mít hrubý itinerář pro cestu do Vietnamu se jistě hodí. Neplánujte vše od začátku do konce pokud jste již zkušení cestovatelé, ale udělejte si osnovu nebo trasu, kterou byste chtěli ve Vietnamu projet. Pokud nemáte předešlé zkušenosti je lepší se obrátit na dobrou cestovní kancelář. Minimální doba na cestu po Vietnamu ze severu nebo jihu na druhý konec je 3 týdny.
 
Tato doba se blíží ideální době pro cestování po Vietnamu, protože v ideálním případě potřebujete alespoň měsíc na to, abyste Vietnam prozkoumali na určité úrovni. Cokoli kratšího než 3 týdny samozřejmě znamená, že si budete muset odpustit několik míst, ale vše spočívá v tom, kolik míst chcete prozkoumat.
 
Měli byste také připočítat čas na cestování. Pokud se přesouváte z jednoho města do dalšího nejbližšího (což by bylo ideální), uvědomte si že pro noční cesty existují noční autobusy. Cesta do dalšího města trvá 4 až 5 hodin a nejlepší, co můžete udělat je třeba využít železniční dopravu. Pokud máte málo času, využijte vnitrostátních letů, které jsou téměř stejně drahé nebo někdy levnější než jízdenka na vlak.
Kdy cestovat do Vietnamu? Počasí Ve Vietnamu?
Co byste měli vědět, než se vydáte do Vietnamu
 1. Počasí není všude stejné

Jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba vědět před cestou do Vietnamu, je nastudovat si a pochopit vietnamské počasí. Vzhledem k tomu, že se jedná o tak rozlehlou zemi, je přirozené, že se počasí v jednotlivých oblastech Vietnamu výrazně liší. Takto extrémní může být počasí – v Sapě sněžilo, zatímco v Mui Ne budete utíkat před pálícím sluncem!
 
Pokud zemi rozdělíme do tří regionů, zde je přehled toho, co je třeba vědět o počasí ve Vietnamu.
 
Severní Vietnam: Na severu Vietnamu je zima velmi chladná, zejména v místech sousedících s Čínou, teploty klesají k jednociferným hodnotám a běžné jsou i minusové stupně Celsia. Léto je horké a i v tomto období občas sprchne. Deštivé období je často doprovázeno tajfuny a bouřemi, které způsobují sesuvy půdy a další přírodní katastrofy.
 
Ideální doba pro cestování na severu je tedy těsně po létě a před příchodem monzunů, tedy mezi březnem a květnem. Nebo hned po monzunu a před nástupem léta mezi říjnem a listopadem (což může být vzhledem k tajfunům ošemetné).
 
Střední Vietnam: V centrálním Vietnamu je počasí tropické povahy, suché počasí trvá mezi lednem a srpnem, monzuny přicházejí v srpnu a trvají až do listopadu, což je pro cestovatele vhodná doba mezi říjnem a lednem.
 
Jižní Vietnam: V jižním Vietnamu je podnebí plně tropické, vyznačuje se dvěma ročními obdobími, deštivým a suchým, které je víceméně stejné jako výše uvedené v centrálním Vietnamu, což je ideální pro cestování od prosince do dubna.
 
Tajfuny ve Vietnamu: Jak jsem již uvedl, tajfuny jsou v zemích jako Vietnam nebo Filipíny běžným jevem. A vstupovat do Vietnamu, aniž byste o nich věděli, je obrovský hazard. Ačkoli nelze předvídat roky dopředu, obvykle země o příchodu tajfunů ví a lidé se podle toho připravují. Zkontrolujte si proto na internetu předpověď počasí, zda se tajfuny nevyskytují zrovna v době vaší návštěvy.
 
Oblasti středního a jižního Vietnamu jsou náchylné k tajfunům v období od srpna do listopadu, kdy jsou zde časté záplavy, zatímco na severu přicházejí tajfuny o něco dříve, přibližně koncem června nebo v červenci. Celkově bývá říjen v celé zemi bouřlivý a sezóna tajfunů obvykle každoročně končí kolem prosince. Více o počasí najdete zde.
 
 1. Nejlepší doba pro návštěvu Vietnamu je subjektivní.

Jednou z věcí, které je třeba vědět před návštěvou Vietnamu, je zvážení nejlepšího času na cestu, což je opravdu subjektivní. Vzhledem k tomu, že v zemi panuje v různých regionech různé počasí, je to první věc mezi věcmi, které je třeba zvážit. A přestože je Vietnam vhodný pro cestování po celý rok, nejlepší doba opravdu závisí na zážitcích, které hledáte.
 
Obecně platí, že nejlepší dobou pro návštěvu Vietnamu je jaro, tedy období od února do dubna, a podzim, tedy období od srpna do října. Tehdy je totiž počet cestovatelů vysoký. A místa mohou být drahá a žádaná, zájezdy mohou být rychle plné a smlouvání nemusí být jednoduché. Pokud však chcete ve Vietnamu strávit léto, můžete si k cestování vybrat letní období od února do června, kdy budou letenky, ubytování i zájezdy mnohem levnější.
 
Celkově lze říci, že nejlepší měsíce pro cestování na severu a severovýchodě Vietnamu jsou od října do dubna, i když v prosinci a lednu bývá poměrně chladno. Pro pěší turistiku v oblastech jako Sapa a okolí Mu Cang Chai je nejlepší období od září a listopadu a od března do května.
 
Co je třeba vědět před cestou do vietnamu
Střední Vietnam (Hoi An, Danang, Hue, Nha Trang, Dalat, Phong Nha a Quy Nhon)
 
Nejlepší doba pro návštěvu těchto míst ve středním Vietnamu je od konce listopadu do května, kdy se můžete zcela vyhnout dešťům a tajfunům. V tomto období bude převládat léto. Pokud tedy nejste letní typ, pobyt v tomto období byste si neužili.
 
Jižní Vietnam (Ho Či Min, Long Hai, delta Mekongu, Phu Quoc, Con Dao, Phan Thiet/Mui Ne a Ho Tram)
 
Ideální doba pro cestování po jižním Vietnamu je stejná jako v centrálních oblastech, tj. od konce listopadu do května, přičemž období od února do května je teplejší.
 
 1. Některá velmi oblíbená místa jsou přeceňována.

Turistický průmysl je jedním z hlavních zdrojů vietnamské ekonomiky. Vietnam tedy propaguje určitá místa více než jiná. Tak moc, že na mnoha místech si uvědomíte, že jsou přeceňovaná, bohužel až poté, co za tyto atrakce utratíte svůj čas. Asi každá země má tento seznam míst, která jsou přehnaně propagovaná a Vietnam není výjimkou. Samozřejmě záleží od jednotlivce k jednotlivci.
 
Zátoka Halong je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí ve Vietnamu a mnozí mají pocit, že je přeplněná a přeceňovaná. Určitě je krásná, ale trocha nadsázky je na místě.
 
Totéž platí o jednodenních výletech do delty Mekongu na jihu poblíž Ho Či Minova města a o některých atrakcích ve městech jako Mui Ne, Danang a Phong Nha. Chci tedy říci, že si seznam atrakcí projděte s rezervou anebo se poraďte s renomovanou cestovní kanceláří a rozhodněte se, zda daná atrakce nebo město opravdu stojí za váš čas nebo peníze. Případně si nechte cestu zařídit přesně podle vašich představ.
 
 1. Rezervace výletů přes cestovní kanceláře není špatná volba.

Ve většině zemí jsou zájezdy, ať už soukromé nebo skupinové, považovány za drahé a zaplatíte za ně více, než kolik zaplatíte, pokud je absolvujete samostatně. Ve Vietnamu to však platí jen částečně. Někdy vás rezervace zájezdu stojí mnohem méně, než kolik by vás stálo samostatné cestování.
 
Zájezdy, jako je třídenní trek do Sapy se vším všudy, místní výlety v Ho Či Minově městě a jeho okolí, jako je několik jednodenních výletů a plavby po Halong Bay, jsou některé ze zájezdů které si stále můžete rezervovat s cestovní kanceláří a pravděpodobně ušetříte. Jelikož mají nasmlouvané ceny dopředu a vy se rozhodně sami na tuhle cenu nedostanete.
 
 1. Vypadněte z typických turistických míst a najděte si svůj vlastní ráj

Nejlepší věci které můžete ve Vietnamu dělat, místa která můžete prozkoumat, a zážitky které si můžete užít, ještě nejsou turistické nebo komercializované! Pokud tedy zabloudíte mimo hlavní atrakce a vytvoříte si vlastní obrázek, narazíte na další místa ve Vietnamu, která jsou nádherná levná a autentická.
 
Pokud chcete zažít krajinu plnou svěžích polí, terasovitých rýžových farem a divokých květin, vydejte se na sever a severovýchod Vietnamu. Pokud vás lákají hory, nadchne vás střední Vietnam daleko od pobřeží. Stejně tak místa v blízkosti oblíbených měst na jihu mají cestovatelům co nabídnout.
 
 1. Vietnam není plážová destinace.

Vietnam, je ruku na srdce velmi krásná země, ale buďme upřímní, pláže nejsou silnou stránkou Vietnamu. Pokud jste nebyli v žádné zemi jihovýchodní Asie, pak by to nebylo nic hrozného a pravděpodobně by vám to bylo jedno, ale v JV Asii jsou jiné země které mají daleko lepší pláže, a to Vietnam rozhodně není.
 
Samozřejmě, že pláže v Danangu, Mui Ne nebo Phu Quocu jsou čistší a dobré, ale to je vše, co zde najdete – to znamená, že Vietnam není zemí pro exkluzivní plážovou dovolenou.
 
 1. Připravte si seznam věcí na cestu do Vietnamu

Věřte mi, že byste si na cestu do Vietnamu měli opravdu udělat seznam. Bez ohledu na dobu, kdy cestujete, a místa která chcete ve Vietnamu navštívit, si vždy zabalte letní oblečení, alespoň jednu dobrou zimní bundu, vybavení do deště, obuv ideální na treky a túry, žabky a dostatek oblečení vhodného do horkého, deštivého i zimního období.
 
Vím, že to zní šíleně, ale věřte mi, vychází to z mé zkušenosti. Když v listopadu klesla teplota na jednociferné číslo, strávil jsem v Hanoji dny kdy jsem se třásl zimou protože jsem měl jen letní oblečení!
Kdy cestovat do Vietnamu? Počasí Ve Vietnamu? 
 1. Pokud je jídlo vaší první láskou, Vietnam bude váš nejoblíbenější!

O jídle jsem měl mluvit jako první, ale nechal jsem si to na později. Vietnam je rájem gurmánů – tak se dá vietnamské jídlo přinejlepším popsat. Pokud je pro vás jídlo hlavní náplní vašich cest, čeká vás během pobytu ve Vietnamu opravdová lahůdka.
 
Ať už večeříte ve vynikající restauraci v Hanoji, nebo se vydáte na výpravu za mořskými plody do místních jídelen v Mui Ne, nikdy neodoláte a vietnamské jídlo si zamilujete.
 
Ať už si dáte jen jednoduchou nudlovou polévku nebo charakteristickou pochoutku z mořských plodů, Vietnamci umí připravit dokonalé jídlo sestávající z umně provedených chutí. V Saigonu jsem si dal tu nejjednodušší, ale zároveň nejchutnější nudlovou polévku svého života, a to mě stála necelé 3 USD.
 
Vietnamská kuchyně toho nabízí víc než Banh Mi – sendvič s bagetou a Pho podávanou v různých verzích (která v každém městě chutná jinak!). Vyzkoušel jsem spoustu vietnamských jídel, o kterých jsem psal více zde.
 
 1. Nepodceňujte vietnamské pouliční jídlo.

Vietnamské pouliční jídlo je něco, co byste si vůbec neměli nechat ujít. Nezáleží na tom, kam cestujete ale dejte si záležet na tom abyste prozkoumali místní trhy, kde se pouliční jídlo prodává. Nenajdete zde nic luxusního ale najdete zde malé stolky rozložené na chodníku nebo před obchodem, který tvoří malá kuchyňka. Najdete zde spoustu místních obyvatel, kteří zde zrovna hodují. To jsou znaky toho, že ve vietnamských městech najdete vynikající pouliční jídlo.
 
Jakmile jsem přišel na lákavou chuť pouličního jídla, přešel jsem na něj během své cesty po Vietnamu na plný úvazek. A panečku, bylo to super zábavné, chutné a zatraceně levné!
 
Existuje mnoho exkluzivních zájezdů za jídlem, ke kterým se můžete připojit, a také některé kurzy vaření, pokud se chcete naučit tajné vietnamské recepty.
 
 1. Pochopte měnu vietnamský Dong.

Vietnamská měna se nazývá Dong, zkráceně VND. Jejich nominální hodnoty jsou opravdu malé, přičemž nejmenší hodnotu má 500 VND, které nemají téměř žádnou hodnotu. Chvíli tedy trvá, než se v mnoha bankovkách s různým počtem nul zorientujete. A pokud při transakci nedáváte dostatečný pozor, je docela dobře možné že přijdete o nějaké peníze. Vše je v násobcích tisíců a některé bankovky vypadají podobně.
 
Americké dolary jsou volně přijímány téměř všude, ale pokud chcete měnit, sledujte kurzy měn. Obchodů nabízejících směnu měn jsou desítky. Před konečnou dohodou je však lepší se informovat ve více obchodech, protože kurzy se liší. Vyhněte se směnárnám na letištích.
 
 1. Bankomaty nejsou v KAŽDÉM vietnamském městě.

Ačkoli je hotovost králem Vietnamu, bankomaty nejsou na každém rohu ve všech městech. Větší města jsou samozřejmě výjimkou, ale ve městech jako Phong Nha nebo Tam Coc jich mělo i v roce 2018 jen hrstku. Proto se ve větších městech ujistěte, že máte v zásobě dostatek hotovosti abyste pokryli potřeby  v menších městech. Více o výběrech z bankomatů zde.
 
Ujistěte se také, že máte nějaké dolary, které si můžete směnit na VND, abyste mohli začít svou cestu. Pokud byste mohli získat dongy před příjezdem, bylo by to nejlepší, ale protože nejsou snadno dostupné, pořiďte si nějakou měnu v hotovosti, nejlépe USD. Euro nebo libry by se také daly vyměnit, i když USD je po dongu ve Vietnamu nejrozšířenější měnou.
 
 1. Během cestování můžete pracovat, protože Wifi je skvělá.

Pokud jste digitální nomádi nebo při cestování pracujete, pak Vietnam není vůbec špatné místo, protože Wifi je slušná v každém městě. Není sice tak blesková jako v Thajsku, ale je dostatečná na to abyste mohli pracovat, uskutečňovat videohovory nebo se prostě bavit!
 
Téměř všechny hostely a hotely poskytují velmi dobrý internet. Pokud vám tedy stačí internet, můžete se vyhnout i nákupu místní simky.
Kdy cestovat do Vietnamu? Počasí Ve Vietnamu? 
Další věci, které byste měli vědět, než se vydáte do Vietnamu
 1. Lůžkové autobusy jsou dobré a levnější než vlaky.

Mnozí říkají, že cestování vlakem ve Vietnamu je zážitek sám o sobě a je to pravda. Chtěl jsem to zažít také, ale srovnání s cenou autobusů která je méně než poloviční oproti vlakovým jízdenkám jsem často využíval právě lůžkové autobusy.
 
Ne, lůžkové autobusy jezdí i přes den, a to i v případě, že cesta trvá méně než 5 hodin. Autobusy jsou nejlevnějším způsobem cestování a jsou opravdu skvělé. Máte dostatek místa na nohy, sedadla jsou pohodlná, je v nich klimatizace a v některých je i připojení na internet.
 
A co je nejdůležitější, většinou dojedou včas. V některých městech také vysadí přímo v centru nebo v centrální oblasti, což znamená že ušetříte za další dopravu do hotelu nebo hostelu.
 
Takže pokud chcete jet autobusy, nemusíte se dvakrát rozmýšlet. Jízdenky si můžete rezervovat v hostelu/hotelu nebo přímo u cestovních společností (cena je stejná). Další výhodou je systém otevřených jízdenek, kdy si můžete koupit jízdenky bez pevného data a nastoupit do autobusu, kdy chcete, což vám dává plnou flexibilitu.
 
Mějte však na paměti, že místní autobusy jsou malé a nejsou příliš kvalitní, ale jejich cena může být stejná jako cena lůžkových autobusů. Jediný způsob, jak to zjistit předem, je mnohokrát si to ověřit při rezervaci jízdenek. Já jsem to prostě jednou ignoroval a dostal jsem lístek na místní autobus do Dalatu, což byla velmi nepohodlná cesta.
 
 1. Smlouvání je normální, tak se to raději naučte!

Ve Vietnamu místní obyvatelé očekávají, že se při obchodech a transakcích bude smlouvat. Často uvádějí téměř dvojnásobek nebo někdy i trojnásobek ceny, než kolik daná věc skutečně stojí. Je tedy na cestovatelích, aby smlouvali. Vždy se doporučuje přátelské smlouvání, nejspíš vám cenu napíší nebo ukážou na kalkulačce, pokud jejich angličtina není dobrá.
 
Takže jako turisté buďte připraveni vyjednávat, což se nakonec většinou podaří. Pokud ne, prostě odmítněte a odejděte a možná vás zavolají zpět a nakonec se dohodnete. Pokud odmítnou prodat za cenu, kterou uvádíte, znamená to jen to, že jste si řekli o velmi nízkou cenu! Více se dozvíte zde.
 
 1. Mít cestovní pojištění je nutnost.

Větší města Vietnamu mají skvělá zdravotnická zařízení, ale celkově je v zemi celkem drahé získat dobrou lékařskou péči. Volně prodejné léky jsou k dispozici v mnoha lékárnách, které jsou přítomny v každém městě, ale pokud jste náchylní k alergiím nebo užíváte nějaké speciální léky, je lepší je získat z místa před příjezdem do Vietnamu.
 
Pro cestu do Vietnamu tedy velmi doporučuju mít cestovní pojištění, které vám v případě nouze může ušetřit spoustu peněz.
 
 1. Ranní lidé jsou ve výhodě.

Ve Vietnamu se brzy chodí spát a den začíná poměrně brzy. Bez ohledu na region jsou Vietnamci ranní ptáčata. Možná je to dáno zeměpisnými podmínkami nebo počasím, ať už jsou důvody jakékoli, znamená to, že pokud jste ranní člověk, máte jako cestovatel větší výhodu.
 
Výlety začínají brzy, v mnoha městech se atrakce otevírají už v sedm hodin ráno. A spolu s příjemným počasím je během dopoledne mnohem méně lidí. A kromě několika míst v Ho Či Min, Danangu nebo Hanoji většina měst končí brzy v noci. Obchody se začínají zavírat kolem deváté hodiny a do jedenácti večer se vylidní úplně. Využijte proto co nejvíce brzkého vstávání, když už jste ve Vietnamu!
 
 1. Vietnamská káva je úžasná a opravdu silná.

Jídlo ve Vietnamu je prostě úžasné, ale vietnamská káva je úplně jiný level. Pokud patříte mezi kávomaniaky, buďte si jisti, že kromě toho, že si ji ve Vietnamu budete dávat pořád, si nakonec koupíte kávu i domů!
 
Na rozdíl od jiných zemí je však vietnamská káva obvykle velmi silná. Ať už ji konzumujete jako černou kávu, nebo do ní přidáváte led či kondenzované mléko, přičemž nejoblíbenějším nápojem je studená káva. Proto byste si měli hlídat hladinu hydratace, zejména pokud cestujete v létě a máte sklon k nadměrnému pití kávy!
Kdy cestovat do Vietnamu? Počasí Ve Vietnamu? 
 1. Uschovejte si několik dalších fotokopií svého pasu.

Mnoho hostelů nebo hotelů ve Vietnamu požaduje originál pasu a ponechává si ho jako záruku při přidělování pokojů. Mně není tak příjemné dávat svůj pas z ruky, protože ho mám rád neustále u sebe. Proto jsem si udělal několik fotokopií, které jsem na každém místě odevzdával.
 
I když zpočátku kolikrát váhali, většina majitelů po ověření fotokopii přijala. Takže pokud nechcete pas odevzdat, můžete to rázně, ale zdvořile odmítnout. Někteří majitelé mohou být překvapeni a dokonce se chovat násilně, ale asertivita je zde jedinou cestou.
 
 1. Motorky jsou rozhodně cestou k poznávání, ovšem pouze v případě, že jste sebevědomý řidič!

Půjčování motorek a poznávání místa je v JV Asii populární, ale Vietnam je sám o sobě motorkářskou destinací. Koupě motorky a cestování po celé délce země je mezi baťůžkáři a dobrodruhy poměrně oblíbené.
 
Může se stát, že se vám motorka pokazí a nakonec bude potřebovat opravu, což způsobí poplatky za údržbu a určité zpoždění na vaší cestě. Pokud si ji však dobře zkontrolujete při koupi, trochu si připlatíte a pořídíte si spolehlivou motorku, bude to ten nejzábavnější způsob cestování.
 
Vietnam je pro jezdce rozmanitý – od pobřežní silnice v Mui Ne přes zatáčky v Dalatu až po dobrodružný Hai Van a Monkey Pass. Pokud si nejste jisti koupí, dalším krokem by mohlo být zapůjčení motorky v každém městě.
 
Jedno varování však přece jenom je – ačkoli jsou k dispozici motorky s převodovkou i bez ní, pokud nejste zvyklí na provoz, špatné silnice nebo vám chybí celkové zkušenosti s řízením, vybírejte motorku s maximální opatrností. Možná byste si ji mohli nejdříve půjčit na jeden den a uvidíte.  Nehody na motorkách jsou totiž běžnou záležitostí, a pokud nebudete opatrní, můžete se vážně zranit!
 
 1. Vyberte si registrovanou taxislužbu.

Taxíky jsou pohodlným způsobem cestování po Vietnamu, zejména pokud cestujete ve skupině. Turisté jsou však často žádáni o zaplacení vyšších cen, protože buď je taxametr nefunkční nebo je naladěn na vyšší ceny, nebo jsou taxíky falešné.
 
Taxíky Vinasun, které mají jednotné barevné označení, jsou profesionální a spolehlivé a nejsou tak drahé, pokud překonávají dlouhé vzdálenosti v rámci velkých měst. Vyhněte se nastupování do náhodných taxíků. Existují také motorky a auta společnosti Grab, na kterých vás motoristé dovezou podle potřeby za předem domluvenou cenu, což je levnější než taxíky.
 
 1. Pokud jste si mysleli, že v hlavním městě Hanoji je rušno, tak v Ho Či Minu je.

Jelikož je Hanoj hlavním městem, musí být rušná a plná dění, ale je mnohem klidnější a bez pozlátka. Naproti tomu Ho Či Min na jihu je hlavním městem nočního života a pulzujícím městem, které vypadá a je vždy rušné.
 
Hanoj je urbanizovanější a pokrokovější, zatímco pokud se chcete bavit buď společensky, nebo nakupováním, Ho Či Min je tím pravým místem. Hanoj má bohatou historii, zatímco Ho Či Min je známý svou jedinečnou kulturou.
 
 1. Ne každý mluví nebo rozumí anglicky.

Pokud byste cestovali do vnitrozemí Vietnamu, ne každý by vám rozuměl anglicky a bylo by obtížné se v něm orientovat. I ve velkých městech sice většina majitelů hotelů, lidí v kavárnách a turistických centrech mluví anglicky, ale ve většině případů neumí plynně a jde jen o základní angličtinu. Mějte to tedy na paměti a naučit se pár vietnamských frází by vám hodně pomohlo!
 
 1. Doprava je hektická a troubení je běžné.

Pokud nejste zvyklí na hustý provoz, pak je to první kulturní šok, se kterým byste se ve Vietnamu setkali. Zpoždění jsou běžná a dopravní zácpy jsou běžnou záležitostí, zejména v Ho Či Minu.
 
Na rozdíl od mnoha jiných částí světa není troubení neslušné ani urážlivé. Znamená to jen, že spěchají a chtějí, abyste jim uvolnili cestu.
 
 1. Vyhněte se vodě z kohoutku.

Voda z kohoutku není vhodná k pití. Balená voda je velmi levná a většina hostelů poskytuje vodu zdarma. Za každou cenu se vyhněte pití vody přímo z kohoutku.
 
 1. Lidé jsou přátelští a ochotní.

Kdy cestovat do Vietnamu? Počasí Ve Vietnamu?
co je třeba vědět před cestou do Vietnamu
Jednou z věcí, které je třeba vědět o vietnamské kultuře, jsou její obyvatelé. Jsou vstřícní, ochotní a přátelští, i když mladí lidé v dnešní době mohou mít na mysli peníze, pokud jde o turisty. Mnohdy mohou být peníze motivem, proč se místní obyvatelé přátelí s turisty, ale není tomu tak vždy.
 
Jako samostatný cestovatel jsem zjistil, že někteří místní obyvatelé jsou skutečně vřelí a ochotní. Čím více cestujete po Vietnamu, tím lépe poznáte skutečné místní obyvatele, kteří nejsou v tomto turistickém byznysu.
 
 1. Dávejte si však pozor na podvodníky a hlídejte si svůj majetek.

Ačkoli jsou lidé ve Vietnamu opravdu milí, země je známá svými notoricky známými podvody zaměřenými na turisty. Já jsem se s žádným nesetkal, ale pro mnohé je to jeden z hlavních důvodů, který jim brání v další návštěvě země. Od falešných zájezdů přes příšerné pokoje až po předražené pronájmy motorek a taxiků – pokud nemáte oči a uši otevřené, můžete se stát obětí podvodu. Cestujte tedy vždy pouze s ověřenou cestovní kanceláří pokud se nevyznáte.
 
Je Vietnam pro turisty bezpečný? Je stejně bezpečný nebo ne jako každá jiná země, do které přijíždí mnoho turistů. Nenechávejte své věci bez dozoru v žádných kavárnách ani restauracích. Hotovost mějte schovanou a na veřejných místech se nechlubte, abyste se vyhnuli zbytečné pozornosti, která by vás mohla přivést do problémů.
 
To je vše, přátelé! To jsou tedy věci, které byste měli vědět, než se vydáte do Vietnamu. Už jste byli ve Vietnamu? Jaké byly vaše zkušenosti? Pokud jsem na něco zapomněl, dejte mi vědět!

Information

BANKOVNÍ SPOJENÍ

Techcombank
Jméno účtu: CONG TY TNHH VIETNAM CK
Číslo účtu: 19198888
Swift code: VTCB VNVX

Contact Info

48 Giang Van Minh, P. An Phu, D.2, TP. Thu Duc, Ho Chi Minh City, Vietnam (+840) 799085660
Send an email to us.

TAX ID: 0317726182

 

Follow us on